The Fun Fun Fun Fest Schedule is Here!

That’s right folks, it’s just two weeks remaining before the 10th Annual Fun Fun Fun Fest descends on Austin, TX at Auditorium Shores.  Festival gates open at 12 p.m. daily starting November 6th thru November 8th.  See schedule below:

 

Fun Fun Fun Fest Schedule (All times CT and p.m.)

FRIDAY, November 6:

ORANGE STAGE
8:45 – 9:45 CHVRCHES
7:15 – 8:15 Cheap Trick
5:55 – 6:45 ANTEMASQUE
4:45 – 5:30 Toro Y Moi
3:35 – 4:20 Viet Cong
2:25 – 3:10 Mikal Cronin
1:20 – 2:00 Creepoid
12:30 – 1:00 Think No Think

 

BLUE STAGE
8:45 – 9:45 ScHoolboy Q
7:35 – 8:20 Rae Sremmurd
6:25 – 7:15 Hudson Mohawke
5:10 – 6:00 Peaches
4:00 – 4:45 Slow Magic
2:55 – 3:35 Bomba Estereo
1:45 – 2:25 Bayonne (Roger Sellers)
12:55 – 1:25 Two-9
12:30 – 12:50 Kembe X

 

BLACK STAGE
8:45 – 9:45 Coheed and Cambria
7:25 – 8:15 Drive Like Jehu
6:05 – 6:55 Converge
4:55 – 5:40 Babes In Toyland
3:45 – 4:30 Parquet Courts
3:05 – 3:25 Dwarves
2:10 – 2:45 Mutoid Man
1:20 – 1:50 Nothing
12:30 – 1:00 Future Death

 

YELLOW STAGE
7:40 – 8:30 The King Khan & BBQ Show
6:35 – 7:20 Benjamin Booker
5:30 – 6:15 TOPS
4:25 – 5:10 Tig Notaro
3:55 – 4:25 Kurt Braunohler
3:40 – 3:55 Chris Cubas
3:00 – 3:40 Altercation Punk Comedy
2:30 – 3:00 Eugene Mirman
2:10 – 2:30 Derrick C. Brown
1:30 – 2:10 Bad Example
1:20 – 1:30 Saffron Herndon
12:40 – 1:20 Greetings from Queer Mountain

 

SATURDAY, November 7:

ORANGE STAGE
8:30 – 9:45 Jane’s Addiction
7:00 – 8:00 RIDE
5:40 – 6:30 American Football
4:30 – 5:15 Fuzz
3:20 – 4:05 Charlatans UK
2:20 – 3:00 Speedy Ortiz
1:20 – 2:00 Joanna Gruesome
12:30 – 1:00 A Giant Dog

 

BLUE STAGE
8:45 – 9:45 Wu-Tang Clan
7:25 – 8:20 Grimes
6:15 – 7:00 Neon Indian
5:00 – 5:50 Gesaffelstein (DJ Set)
4:10 – 4:50 Joey Bada$$
3:10 – 3:50 Anamanaguchi
2:10 – 2:50 Shamir
1:20 – 1:50 Roosevelt
12:30 – 1:00 SURVIVE

BLACK STAGE
8:45 – 9:45 NOFX
7:15 – 8:15 Gogol Bordello
5:55 – 6:45 Desparecidos
4:35 – 5:25 American Nightmare
3:20 – 4:10 Fucked Up
2:20 – 3:00 Head Wound City
1:20 – 2:00 La Dispute
12:30 – 1:00 American Sharks

 

YELLOW STAGE
7:40 – 8:30 Murder By Death
6:35 – 7:20 Cass McCombs
5:30 – 6:15 East Cameron Folkcore
4:25 – 5:10 Doug Benson
3:55 – 4:25 Lucas Bros
3:30 – 3:55 Sabrina Jalees
3:15 – 3:30 Gad Elmaleh
2:50 – 3:15 GZA (The Science of Hip Hop)
2:20 – 3:15 Dr. Scott Bolton (NASA Scientist)
1:40 – 2:20 Sanbox with Rob Gagnon
1:00 – 1:40 The Secret Group (Houston Comics)
12:20 – 1:00 Master Pancake’s Saturday Morning Cartoons

 

 

SUNDAY, November 8:

ORANGE STAGE
8:15 – 9:45 D’Angelo and the Vanguard
6:35 – 7:35 Chromeo
5:10 – 5:55 The Growlers
4:10 – 4:50 Alvvays
3:10 – 3:50 Broncho
2:10 – 2:50 Grifters
1:20 – 1:50 Golden Dawn Arkestra
12:30 – 1:00 Ringo Deathstarr

 

BLUE STAGE
8:45 – 9:45 ODESZA
7:25 – 8:15 Future Islands
6:10 – 6:55 MSTRKRFT
5:00 – 5:45 Big Freedia
3:55 – 4:40 Doomtree
2:55 – 3:40 Afrika Bambaataa
2:00 – 2:40 Lido
1:15 – 1:45 The Outfit, TX
12:30 – 1:00 Keeper

 

BLACK STAGE
8:45 – 9:45 Venom
7:15 – 8:15 L7
5:55 – 6:45 Dag Nasty
4:35 – 5:25 Chain of Strength
3:20 – 4:05 OFF!
2:20 – 3:00 Title Fight
1:20 – 2:00 Powertrip
12:30 – 1:00 Together PANGEA

 

YELLOW STAGE

7:40 – 8:30 BADBADNOTGOOD
6:35 – 7:20 Andrew Jackson Jihad
5:30 – 6:15 Steve Gunn
4:30 – 5:10 Andrew W.K. (Motivational Speaking)
3:55 – 4:25 Big Freedia Twerking Lessons
3:15 – 3:55 Todd Barry
2:45 – 3:15 Eric Andre
2:20 – 2:40 Lil Freckles
1:35 – 2:15 Air Sex Championships
12:55 – 1:35 ATX Comedy Hour
12:20 – 12:55 The New Movement

 

Fun Fun Fun Fest will also host “FFF Nites”.  The NITES shows will occur in various venues in downtown Austin and FFFNITES begins Thursday, November 5. The NITES are free thanks to Hyundai and the GRAMMY Amplifier Program, which helps fans discover and share music from emerging artists.

FFF NITES THURSDAY, November 5:

The Mohawk (912 Red River Street)

Outside: 11:00 – Converge, 10:00 – Nothing, 9:15 – Creepoid, 8:30 – Cult Leader, Inside: 12:45 a.m. – Commoners, 12:00 a.m. – Illustrations, 11:15 – Empty Vessels

 

The Sidewinder (715 Red River Street)

Outside: 11:45 – The King Khan & BBQ Show, 10:45 – Bad Lovers, Inside:11:45 – Kid Trails, 10:45 –Otis the Destroyer

 

The Parish (214 East Sixth Street)

Jukely Presents: 12:15 am– Slow Magic, 11:00 – Giraffage, 10:00 – Daktyl, 9:15 – Bayonne (Roger Sellers), 8:30 – Sloom

NOTE: This event requires an RSVP, please RSVP here: https://go.jukely.com/slowmagicnites

 

Cheer Up Charlie’s (900 Red River Street)

Outside: 11:00 – Soul DJ with Scuba, 10:00 – Golden Dawn Arkestra, 9:00 – Corduroi & Selva Oscura, Inside:

11:45 – Soundfounder, 11:00 – Keeper, 9:30 – Cramer (Hyundai Grammy Amplifier band)

 

ACL Live (310 West Willie Nelson Blvd)

7:00 – Star Talk Live

Note: Ticketed Event. Tickets available: http://acl-live.com/calendar/startalk-live

 

FFF NITES FRIDAY, November 6:

The Mohawk (912 Red River Street)

Rdio and Panache Booking Present: Outside: 12:00 a.m. – Fuzz, 10:45 – Mikal Cronin, 10:00 – OBN III’s, Inside: 12:45 am – Voka Redu, 11:45 – Yonatan Gat, 10:45 – WALTER, 9:15 – Barnaby Saints (Hyundai Grammy Amplifier band)

NOTE: This event requires an RSVP, please RSVP here: http://on.rdio.com/1LkEEVv 

 

The Sidewinder (715 Red River Street)

Outside: 11:45 – Subhumans, 10:45 – Xetas, 10:00 – Body Pressure, Inside:12:15 a.m.– Dwarves, 10:30 – Dirty Kid Discount

 

Beerland (711 Red River Street)

12:00 a.m. – Steve Gunn, 11:00 – Joanna Gruesome, 10:15 – Booher

 

611 E. 7th St.

Outside: 12:20 a.m. – Title Fight, 11:20 – Alex G, 10:20 – Girl Pool, Inside:12:00 a.m. – La Dispute, 11:00 – Pity Sex, 10:00 – Wildhoney

 

Elysium (705 Red River Street)

11:45 – Murder By Death, 10:45 – East Cameron Folkcore, 10:00 – Lonely Life

 

The Parish (214 East Sixth Street)

12:00 a.m.  – GZA (full set), 11:00 – Two-9, 10:15 – Anya

 

Cheer Up Charlie’s (900 Red River Street)

Outside: 11:00 – Peaches, 10:00 – CHRISTEENE, 9:00 – Technicolor Hearts, Inside: 12:00 am – Milezo, 10:40 – Big Bill, 9:30 – Sailor Poon

 

Empire Control Room & Garage (606 East Seventh Street)

Gorilla Vs. Bear Presents: Outside: 11:00 – Shamir, 10:00 – TOPS, 9:00 – SURVIVE, Inside: 12:00 am – Pure Bathing Culture, 10:30 – Sarah Jaffe, 9:30 – Wild Ones

 

The North Door (501 Brushy Street)

11:00 – Tig Notaro, 10:30 – Kurt Braunohler

 

The New Movement (616 Lavaca Street)

11:30 – Lucas Bros.

 

Vulcan Gas Company (418 East Sixth Street)

JuiceLand Presents: 12:30 am – Hudson Mohawke, 11:30 – Les sins (Toro y Moi DJ Set), 10:30 – Anamanaguchi DJ Set, 10:00 – AD Luna

 

ACL Live (310 West Willie Nelson Blvd)

11:15 – Skinny Puppy, 10:00 – Youth Code

FFF NITES SATURDAY, November 7:

The Mohawk (912 Red River Street)

Outside: 12:00 a.m. – Mayhem, 10:45 – Watain, 10:00 – Rotting Christ,Inside: 12:15 a.m. – Chain of Strength, 11:30 – Head Wound City

 

The Sidewinder (715 Red River Street)

Hyundai and the Grammy Amplifier Program Present: Outside: 12:00 a.m. – Future Islands11:00 – Alvvays10:15 – Moving Panoramas, Inside: 12:15 a.m. – Viet Cong11:15 – Future Death10:30 – Carl Sagan’s Skate Shoes

 

Beerland (711 Red River Street)

12:00 a.m. – Grifters, 11:00 – Moonlight Towers, 10:15 – Magnet School

 

611 E. 7th Street

Volcom presents: Outside: 12:00 a.m. – Fucked Up, 10:45 – OFF!, 10:00 – Mutoid Man, Inside:12:15 a.m. – American Nightmare, 11:00 – Power Trip, 10:15 – Dress Code

 

Elysium (705 Red River Street)

12:30 a.m. – Windhand, 11:30 – Danava, 10:45 – Monolord, 10:00 – The Well

 

The Parish (214 East Sixth Street)

Slip Productions Presents: 12:00 a.m. – American Football, 10:50 – Small Brown Bike, 10:00 – Easy Prey

 

Cheer Up Charlie’s (900 Red River Street)

Levitation Presents: Outside: 11:00 – The Growlers, 10:00 – Broncho, 9:00 – Tele Novella, Inside: 12:00 a.m. – Together PANGEA, 10:30 – Ringo Deathstarr, 9:30 – Hidden Ritual

*Visuals by Fez and Bob Mustachio

 

Empire Control Room & Garage (606 East Seventh Street)

Outside: 11:00 – Joey Bada$$, 10:30 – The Outfit, TX, 9:30 – LIZ, Inside:12:45 a.m. – Snakehips, 11:30 – Hard Proof, 10:00 – Magna Carda

 

The New Movement (616 Lavaca Street)

11:30 – Eric Andre, 11:00 – Sabrina Jalees, 10:00 – Lil Freckles

 

The North Door (501 Brushy Street)

12:00 a.m. – Punk Rock Karaoke, 11:15 – The Applicators, 10:30 – Sniper 66

 

Vulcan Gas Company (418 East Sixth Street)

11:30 – Roosevelt DJ Set, 10:30 – Hayden Edward, 10:00 – Dead Tapes

 

FFF NITES SUNDAY, November 8:

The Mohawk (912 Red River Street)

Outside: 11:00 – Lagwagon, 10:00 – The Runaway, 9:00 – Pear, Inside:12:00 a.m. – Andrew W.K. (solo set), 11:00 – American Sharks, 10:15 – Dirty Fences, 9:30 – Crooked Bangs

 

The Sidewinder (715 Red River Street)

Outside: 11:00 – Doomtree, 10:00 – Har Mar Superstar, 9:15 – P-Tek

 

Beerland (711 Red River Street)

12:15 a.m. – Wet Lungs, 11:30 – Fuck Work, 10:45 – Burnt Skull, 10:00– Woodgrain

 

611 E. 7th Street

Outside: 12:00 a.m. – Speedy Ortiz11:00 – Think No Think10:00 – Borzoi,Special Guest DJ Dylan Baldi (Cloud Nothings)

Inside: 11:30 – A Giant Dog, 10:30 – Feral Future, 9:30 – Roswell Kid, 8:30 – Bonovox (Hyundai Grammy Amplifier band)

 

Elysium (705 Red River Street)

80s Night

 

The Parish (214 East Sixth Street)

12:00 a.m. – Parquet Courts, 11:00 – NOTS

 

The North Door (501 Brushy Street)

11:00 – Doug Benson, 10:15 – Todd Barry

 

Vulcan Gas Company (418 East Sixth Street)

12:00 a.m. – Trippy Turtle (Lido DJ Set), 11:00 – Snakehips, 10:00 – GEMS

 

For more information or to download the festival app, please visit www.funfunfunfest.com to get additional festival information or to download the Fun Fun Fun Fest app to build your own custom schedule!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More Stories
conte7_color
Win Tickets to Conte at Electric Owl + CD + Poster + T-Shirt *CLOSED*